Základní informace
Jak pravděpodobně víte, je do 31.5.2010 třeba odevzdat statistiky pro MPSV. K tomu slouží aplikace OK-poskytovatel. Celý postup dokumentuje Uživatelská příručka.
Jak může pomoci PC IS "Pečovatelská služba"
Pochopitelně, výhodu budou mít ti poskytovatelé sociálních služeb, kteří používali PC IS "Pečovatelská služba" po celý rok 2009. V tom případě bude možné vygenerovat poměrně relevantní údaje. Pokud jste program používali pouze po část roku 2009, údaje budou logicky neúplné.
PC IS "Pečovatelská služba" Vám pomůže zejména při vyplňování karet jednotlivých klientů (což je bohužel povinné). MPSV vyžaduje, aby ke každému klientovi, jemuž byly v roce 2009 poskytnuty nějaké služby byl založen výkaz, který je pro účely statistického vykazování nazván výrazem "karta klienta" (neplést s kartou klienta v programu "Pečovatelská služba - James edition").
MPSV eviduje u každého klienta řadu údajů, které jsou však anonymní (v tom smyslu, že neposkytujete osobní údaje jednotlivých klientů).
Na karty klientů se v aplikaci OK-poskytovatel dostanete tak, že si ve Výkazu zvolíte v rámečku Sociální služby poskytovanou službu (typicky "Pečovatelská služba") a kliknete na ikonku klykiháku (nevím, jak to nazvat, viz obrázek)

Dále, v okně "Poskytování sociální služby" zvolíte "Karty uživatelů" (nenápadná ikona je dole uprostřed), viz opět obrázek:

Objeví se formulář "Karty uživatelů", který obsahuje seznam uživatelů služby (tedy klientů), které jste již zadali. Zadání každého klienta probíhá ve dvou krocích.
Za prvé, je třeba vyplnit "hlavičku" klienta, která se objeví po kliknutí na tlačítko "Nový", viz obrázek:

Samotná "hlavička" vypadá takto:

V hlavičce klienta je třeba uvést (nepovinný) identifikátor, pohlaví, rok narození, cílovou skupinu a celkový počet dnů poskytování služby.
• | Jako identifikátor neuvádějte příjmení klienta, ale nějaký jiný údaj (nejlépe osobní číslo z karty klienta, více o tom níže) |
• | Rok narození je v PC IS naštěstí povinná položka, takže toto lze z programu vyzískat |
• | Cílová skupina naopak v PC IS "Pečovatelská služba - James edition" uvedena není tudíž bohužel toto je třeba zakliknout ručně. Předpokládáme nicméně, že většina budou "senioři". |
• | Celkový počet dnů poskytování PS se program pokusí zjistit, nicméně bude to pouze kvalifikovaný odhad. U úkonů zadávaných v kalendáři půjde o přesné číslo, u úkonů zadávaných počtem za měsíc půjde o odhad. |
Za druhé, je třeba pro již zadaného klienta vyplnit přehled o poskytnutých úkonech, dle následujícího obrázku:

Co se musí udělat v PC IS "Pečovatelská služba", aby to fungovalo
Jak nejspíše tušíte, údaje je třeba v PC IS "Pečovatelská služba - James edition" nejprve uspořádat, aby mohly být následně použity pro účely výše uvedeného vykazování. Níže uvádíme, co je třeba udělat, a to ve formě seznamu:
1. | Všechny zde uvedené pokyny fungují pouze ve verzi 4.111 (nebo novější). Než budete se statistikami cokoli podnikat, zaktualizujte si PC IS "Pečovatelská služba" na nejnovější verzi, a to na všech počítačích, na nichž PC IS "Pečovatelská služba" používáte. |
2. | Po aktualizaci na nejnovější verzi programu si zkontrolujte, zda v programu má každý klient osobní číslo, protože jej budete používat jako nepovinný identifikátor. Program povoluje mít duplicitní osobní čísla, nebo osobní čísla dokonce vůbec nemít, ale obojí pro účely statistiky MPSV vadí. Program Vám proto nabídne kontrolu existujících osobních čísel, a to pomocí menu Statistika / MPSV 2009 / Kontrola osobních čísel. Vypsáni jsou všichni klienti, kteří měli v roce 2009 nějakou péči (a vstupují proto do této statistiky) a kteří mají buď duplicitní, nebo chybějící osobní číslo. Seznam je třeba vytiskout a pro každé chybějící či duplicitní osobní číslo údaj v kartě klienta opravit. U duplicitních osobních čísel pochopitelně bude stačit opravit pouze jednoho z duplicitních. Program má navíc jako novinku v kartě klienta vedle osobního čísla tlačítko, které automaticky přidělí nejbližší volné osobní číslo v řadě. |
3. | Další kontrola se týká pohlaví klienta. Program umí zjistit pohlaví klienta podle rodného čísla, ty se však u většiny poskytovatelů v poslední době neevidují. V takovém případě se program pokusí pohlaví klienta odhadnout z křestního jména pomocí slovníku. Toto není úplně přesné, protože některá jména je možné dát jak muži, tak i ženě (René, Vlasta...) a navíc některá jména v dnešních slovnících zkrátka nejsou (Jasnuška, nebo cizí jména). Uživatelé programu někdy rovněž do Jména píší i Titul a tím pochopitelně program rovněž matou. Můžete si proto vytisknout sestavu Statistika / MPSV 2009 / Kontrola pohlaví a tam zjistit, zda počítač pohlaví správně odhadl. V seznamu jsou pouze lidé, kteří měli v roce 2009 péči, a jsou seřazeni takto: Nejprve jsou podezřelí klienti (ti, jejichž jméno není ve slovníku a ti, jejichž jméno má ve slovníku opačné pohlaví než v kartě klienta), dále jsou uvedeni ostatní klienti, a to podle křestního jména. Pokud objevíte u někoho nesprávně zadané pohlaví, jděte do karty takového klienta a tam mu pohlaví opravte na záložce Údaje. |
4. | Dále, jak je vidět z obrázku výše, MPSV se nezajímá o počet poskytnutých činností pro každý úkon, ale pro určité skupiny úkonů. Ty jsou dány v podstatě tím, jak vyhláška 505/2006 rozděluje v § 6 základní úkony. PC IS "Pečovatelská služba" nicméně umožňuje rozdělit úkony v podstatě libovolně. Řešením je nová funkce programu, umožňující ke každému základnímu úkonu (u fakultativních toto nemá smysl) přiřadit tzv. "vyhláškovou kategorii" podle řádku "činnost" výše. Jděte do Nastavení / Úkony a pro každý základní úkon přiřaďte jednu z pěti kategorií definovaných výše.
Příklad: Poskytovatel definuje úkony "dovoz oběda ve městě" a "dovoz oběda mimo město". Oba zařadíte do skupiny "poskytnutí nebo zajištění stravy". Bude-li je jeden klient mít (třeba proto, že se v průběhu roku přestěhoval z vesnice do města), program mu je pro účely statistiky MPSV sečte.
Abyste nemuseli přiřazovat vyhláškovou kategorii všem základním úkonům, ale pouze těm, které se v roce 2009 skutečně prováděly, je v programu sestava Statistika / MPSV 2009 / Kontrola úkonů. Ta Vám vypíše všechny základní úkony, které nemají vyhláškovu kategorii a přitom byly v roce 2009 poskytnuty. Kategorii doplňte, než budete sestavovat výkaz pro MPSV. |
5. | Stejnou logiku, jakou má přidělení "vyhláškové kategorie" má v seznamu úkonů u jednotlivých úkonů nová informace s názvem "Forma". Jde o to specifikovat, zda se uvedený úkon poskytuje formou terénní nebo zda jde o formu ambulantní. Jako výchozí hodnota je po aktualizaci na verzi 4.111 u všech úkonů nastaveno, že se poskytují formou terénní. Pokud jeden a tentýž úkon poskytujete jak terénní tak ambulantní formou, zadejte tu formu, která u Vás převažuje. |
6. | Konečně lze vytisknout podklady pro ministerskou statistiku, a to pomocí menu Statistika / MPSV2009 / Podklady pro výkaz. Sestava se zobrazí na obrazovce a je třeba ji přepsat do ministerských výkazů v aplikaci OK-poskytovatel. Všechno, co se má přepsat do aplikace OK-poskytovatel je zvýrazněno červeně. (Pro snadnější práci lze pochopitelně sestavu vytisknout, ale má tolik stran, kolik bylo v roce 2009 klientů, takže by to bylo nejspíš plýtvání papírem. Namísto toho ji můžete vyexportovat do formátu PDF). |
Otázky a odpovědi
V jakých jednotkách je "Počet poskytnutých činností" uveden? - Je uveden v těch jednotkách, v nichž úkon evidujete, typicky v hodinách.
Proč jsou čísla na podkladech zaokrouhlena? - Protože aplikace OK-poskytovatel Vám neumožňuje zadat desetinná čísla.
Pokud mám v jedné kategorii (např. pomoc s chodem domácnosti) evidované úkony jak v hodinové sazbě (například úklid), tak v jiných jednotkách (například praní), nesčítá aplikace "jablka s hruškami"? - Jistě, ale toto je otázka zadání, nikoli zpracování. Ty statistiky nejsou logické.
Proč mám v podkladech zobrazeny některé klienty, ale nemám u nich uveden žádný úkon v žádné z kolonek? - Protože měli v roce 2009 pouze fakultativní činnosti.
Čísla u některého z klientů se mi nezdají správná. Lze údaje nějak zkontrolovat? - Samozřejmě. Například si můžete vybrat daného klienta v seznamu klientů a vytisknout mu sestavu Tisk / Soupis péče v období / Označeným - od 1.1.2009 do 31.12.2009.
Jak je vlastně podklad pro statistiku řazen? - Je řazen vzestupně podle osobních čísel.
Jak mám určit průměrnou dobu úkonu v minutách? - podklady pro vyplnění statistiky uvádějí, že ji máte odhadnout. Netuším jak, zejména u úkonů, které se neúčtují v hodinové sazbě (prádlo, dovoz oběda atd.).
|